Dawid urodził się 7 sierpnia 2007 roku.

Od urodzenia był bardzo silnym i ruchliwym Maluszkiem.

Pod koniec grudnia zachorował na zapalenie płuc i bardzo osłabł. Wszyscy sądzili, że osłabienie jest wynikiem przebytej choroby a Dawid wróci do formy. Tak się jednak nie stało. Zaniepokojeni jego wiotkością trafiliśmy z nim na oddział neurologii dziecięcej AM w Gdańsku. Tam oprócz szeregu różnych badań pobrano mu krew celem przeprowadzenia badań w Instytucie Genetyki w Warszawie.

Wyniki tych badań potwierdziły u Dawidka rdzeniowy zanik mięśni (z ang. SMA – Spinal Muscular Atrophy). Jest to choroba genetyczna, powodująca powolne zanikanie komórek mięśniowych, co w wielu wypadkach skutkuje niemożnością samodzielnego siedzenia ani chodzenia, skrzywieniami kręgosłupa, zaburzeniami oddychania. Każda infekcja, zwłaszcza dolnych i górnych dróg oddechowych powoduje osłabienie i może okazać się niebezpieczna dla zdrowia Dawida. Rehabilitacja i leczenie objawowe pozostają jak na razie jedynymi dostępnymi metodami leczenia.

Obecny stan Dawidka można określić jako dobry dzięki szybkiemu rozpoznaniu choroby i rozpoczęciu terapii. Oprócz codziennych ćwiczeń z rehabilitantem Dawid korzysta z hipoterapii, dogoterapii oraz hydroterapii. Jeździ również na turnusy rehabilitacyjne.

Dawid obecnie jest pod opieką Hospicjum im. ks. Dutkiewicza, dzięki czemu ma zapewnioną pomoc wspaniałych lekarzy i pielęgniarek, którzy swoim sercem i pełnym zaangażowaniem wspierają również nas rodziców.

Pomimo choroby Dawidek jest bardzo pogodnym chłopcem. Bardzo lubi naśladować zwierzęta, oglądać bajki, jest bardzo ciekawy otaczającego go świata. Gdy tylko usłyszy śpiew lub muzykę od razu zaczyna tańczyć kołysząc się w jej rytm. Swoim uśmiechem i zachowaniem oczarowuje wszystkich, z którymi ma styczność.

Dawidek nie zdaje sobie w pełni sprawy ze swojej choroby, jednak wszystkim, którzy są blisko niego swoją radością daję siłę do walki ze „zmorą”. Mamy nadzieję, że ciągłe leczenie i rehabilitacja utrzyma go w dobrej kondycji, a nawet wierzymy, że będzie ona jeszcze lepsza.

Artykuły:

„Żeby życie było piękne”
Reportaż Dziennika Bałtyckiego (05-12-2008)
strona 1 /strona 2

Pokój Dawidka w Pomorskim Hospicjum